O plemene - Presa Canario

Niekoľko základných faktov:

Perro de Presa Canario je vzácne veľké plemeno psov typu Molosser, pôvodne chované ako pracovné zvieratá. Názov plemena je španielsky, v preklade znamená „kanársky chytací pes“ a často sa skracuje na „Presa Canario“ alebo jednoducho „Presa“. Plemeno sa niekedy nazýva aj Dogo Canario. Je to zvierací symbol ostrova Gran Canaria.

Postava a sfarbenie:

Presa Canario je veľký pes so silným a svalnatým telom. Hlava je široká, štvorcová a mohutná. Správne hlavové parametre ako aj dobrý výraz sú súčasťou štandardu plemena a prejavujú sa v najlepších vzorkách plemena. Uši sa zvyčajne orezávali v minulosti aby sa tak zabránilo poraneniu pri práci s dobytkom. V krajinách, kde je zakázané kupírovanie uší, sú uši tesne priliehajúce k hlave a visia dole. Priemerná dĺžka života Perro de Presa Canario je medzi 8 a 12 rokmi.


Štandardný požadovaný výškový a váhový rozsah:

Pes: výška 61 - 66 cm v kohútiku, hmotnosť 45kg - 57kg.

Samica: výška 57 - 62cm, hmotnosť 40 kg – 50kg.


Plemeno sa tiež vyznačuje sklonenou hornou líniou (so zadnou časťou mierne vyššou ako plecia). Ďalšou charakteristikou plemena je tvar labiek (mačacie nohy) a pohyb zvieraťa podobný mačke. Telo je mezomorfné, tj o niečo dlhšie, ako je pes vysoký.

Srsť je krátka a na dotyk mierne drsná .Farba môže byť v rôznych odtieňoch plavej a žíhanej. Prijatie čiernej srsti je bodom sporu medzi fanúšikmi, nakoľko je povolená normami AKC / FSS, UKC a UPPCC, ale nie normami FCI (World Canine Organization) .. Biela srť je povolená až do 20% a najčastejšie sa vyskytuje na hrudi a nohách, občas na lysine a na papuli. Plemenný štandard vyžaduje čiernu pigmentáciu a psy by mali mať takzvanú čiernu masku, ktorá nepresahuje oči. Toto plemeno je známe svojím minimálnym plznutím.

Povaha:

Presa Canario je nie len úžasný spoločník, ale aj skvelý strážca rodiny. Vhodná je skorá socializácia do rodiny tak ako aj tréning, ktorý by nemal byť zanedbaný. Ako to už pri psoch chodí, a to bez ohľadu na plemeno či vzrast, zanedbaná výchova môže aj pri tomto plemene viesť k zvýšenej agresivite. Presa je všeobecne dominantné plemeno, ale to vo veľkej miere závisí aj od daného jednotlivca.

Presa je určite vhodná ako pre jednotlivcov tak aj do rodiny s deťmi. Na chov v byte sa hodí menej. Medzi ideálne podmienky by sa dal určite zaradiť rodinný dom s dostatočnou plochou na výbeh.